• Nivala lämmitettävä kenttä
  • Nivala lämmitettävä kenttä

Seuratoiminta

Nivala tunnetaan vahvana, perinteikkäänä liikuntapaikkakuntana vuosien varrelta. Pieneltä paikkakunnalta on noussut neljä Olympiaurheilijaa.

Nivalassa on 16 urheiluseuraa ja Nivalan Urheilijoissa lisäksi 5 eri lajijaostoa, joten tarjontaa eri liikuntalajien harrastamiseen löytyy mukavasti.

Nivalan vanhin urheiluseura, Nivalan Urheilijat on perustettu 1925.
Urheiluseurat aktivoivat kuntalaisia liikkumaan aina vauvasta vaariin.

Usealla seuralla on jo omat kotisivut ja pääset niihin suoraan näiden sivujen kautta.

FC Ysikaks, http://fc-92.sporttisaitti.com/
Nivala Cowboys, http://www.nivalacowboys.fi/
Nivala Pesis, www.nivalapesis.fi
Nivalan Urheilijat, http://www.nivalanurheilijat.sporttisaitti.com/
Nivalan Saukot, http://www.nivalansaukot.fi/
Nivalan Seudun Golf ry, http://www.nivalanseudungolf.fi/
Nivalan Voimistelijat ry, http://www.nivalanvoimistelijat.sporttisaitti.com
Lakeuden Kipinä ry, http://lakeudenkipina.blogspot.fi/
Nivalan Sukeltajat ry, http://nivalansukeltajat.omasivu.fi/
Nivalan Frisbee Golf ry, http://www.vuokraaja.com/nfg/

Nivalan Suunnistajat, http://www.nivalansuunnistajat.fi/